“Ülkemizde araç sigortasını evden fazla önemsiyoruz”

dassssssskk

- Türkiye’de, motosiklet ve traktör dışındaki motorlu taşıtların yüzde 33,4′ü kasko, konutların ise yüzde 23′ü sigorta güvencesi altında bulunuyor – Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Özdağ: “Ülkemizde konuta önem verilmektedir ancak sigortalılık oranına bakıldığında düşük seviyede olduğu görülüyor” – “Bu durumun, bilincin artmasıyla değişeceği ve konut sigortalarının hak ettiği yere geleceğini düşünüyoruz”

ESKİŞEHİR (AA) – SİNAN BALCIKOCA - Türkiye’de, motosiklet ve traktör dışındaki motorlu taşıtların yüzde 33,4′ü kasko, konutların ise yüzde 23′ü sigorta güvencesi altında bulunuyor.

Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Kerem Özdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, geçen yıl ağustos ayı sonu itibarıyla ülkede motosiklet ve traktör dışında 14 milyon 121 bin 110 motorlu taşıt bulunduğunu söyledi.

Bu araçların yüzde 33,4′ünün kaskolu olduğunu belirten Özdağ, “Türkiye’de özellikle kırsal kesimde kasko sigortası yaptırma yatkınlığının düşük olduğu görülüyor. Buna karşın büyükşehirlerde sigortalanma oranı daha yüksek. Kazaların yoğun olarak görüldüğü ve araç kullanım sayısının fazla olduğu illerde insanlar riski üzerlerinde tutmak istemeyip, bu nedenle kaskoya ilgi göstermiyor” dedi.

Yine ağustos sonu itibarıyla İstanbul’da 3 milyon 333 bin 271 motorlu taşıt bulunduğunu aktaran Özdağ, bunların 1 milyon 667 bin 254′ünün kasko güvencesi altında olduğunu bildirdi.

İstanbul’da kasko yaptırma oranının yüzde 50 civarında olduğu bilgisini veren Özdağ, “Sigortalanma oranı düşük olan motosiklet ve traktör düşüldüğünde oran yüzde 53,9′a yükseliyor. Bu durum aynı zamanda büyükşehirlerde sigortalanma oranının yüksek olduğunu gösteriyor” ifadesini kullandı.

- Konut sigortası

Özdağ, Türkiye’de sigorta yaptırılan konut sayısının 17,5 milyon dolayında olduğunu anlattı.

Konut sigortası poliçesinin sayısın da yaklaşık 4,1 milyon olduğunu dile getiren Özdağ, şunları kaydetti:

“Konutlarda sigortalılık oranı yaklaşık yüzde 23′tür. Sigorta bilincinin artmasıyla uygun fiyatlarla sunulan bu ürünün daha da yaygınlaşacağını düşünmekteyiz. Ülkemizde konuta önem verilmektedir ancak sigortalılık oranına bakıldığında düşük seviyede olduğu görülüyor. Yangının yanında su basması, elektronik cihaz ve hırsızlık gibi birçok teminatı da sunan konut sigortaları, uygun fiyatlarla satışa sunuluyor. Bu durumun, bilincin artmasıyla değişeceği ve konut sigortalarının hak ettiği yere geleceğini düşünüyoruz.”